Aktualności
« wstecz

Okiem dietetyka - refleksja po Konferencji bariatrycznej "Kompleksowe leczenie otyłości od dietetyka do plastyka". 21-22.10.2016

dodano: 30. październik 2016

Operacyjne leczenie otyłości ,to czasami operacja ratująca życie pacjenta. „Zmniejszenie żołądka” w jeden z dostępnych sposobów, nie może być kaprysem, zachciewajką samego pacjenta. Pacjent musi spełniać kilka kryteriów, aby zostać zakwalifikowanym do takiej operacji. Ten najważniejszy to wskaźnik BMI >40 kg/m2, a nawet >35 zwłaszcza kiedy pojawiły się choroby współistniejące tj. cukrzyca czy nadciśnienie. Pozostałe ogromnie ważne to m.in. inne parametry stanu zdrowia, stan odżywienia pacjenta, brak zaburzeń psychicznych, brak nałogów, wcześniejsze niepowodzenia leczenia zachowawczego lub szybki powrót do pierwotnej masy ciała po jego zastosowaniu. O tym czy pacjent zostanie zakwalifikowany decyduje zespół specjalistów tj. lekarz, psycholog, dietetyk. Leczenie polega także na odpowiedniej opiece nad pacjentem przed i po operacji. W zasadzie pacjent do końca życia powinien być pod opieką lekarza. W rzeczywistości bywa z tym różnie. Z jednej strony nie wszystkie ośrodki zapewniają kompleksową i dokładną opiekę, w tym opiekę dietetyczną skupioną na edukacji i długofalowym prowadzeniu pacjenta. W kwestii diety bywa, że pacjent dostaje informacje dotyczące wstępnego postępowania po operacji, a w dalszych etapach dotyczących rozszerzenia diety i konsekwencji jakie mogą nastąpić – już brakuje. Z drugiej strony to sam pacjent często zaniedbuje wizyty kontrolne i nie stosuje się dokładnie do zaleceń lekarza i dietetyka. Są oczywiście zespoły, które prowadzą pacjentów w zadowalający sposób i z sukcesami. Dziś swoja cenną wiedzą na ten temat dzielili się specjaliści w tej dziedzinie m.in. lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Fundacji Od-WAGA oraz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pani dr hab.Lucyna Ostrowska zajmująca się od lat przygotowaniem pacjentów do chirurgicznego leczenia otyłości zapowiedziała, że niebawem zostaną wprowadzone nowe polskie standardy opieki nad pacjentem poddanym takiemu zabiegowi.


Uważam, że lekarze POZ i dietetycy powinni znać te standardy - chociaż w podstawowym zakresie - pozwalającym im wstępnie ocenić pacjenta i pokierować do ośrodków wykonujących zabiegi bariatryczne gdzie zostaną poddani szczegółowej ocenie. Takie postępowanie ze strony dietetyków i lekarzy powinno mieć miejsce wówczas kiedy prowadzenie pacjenta z otyłością olbrzymią będącego "na diecie" przez dłuzszy, czas nie przynosi efektów.

Efekty rozmów po konferencji zapowiadają bardzo obiecujacą przyszłość dotyczacą komleksowej opieki w chirurgicznym leczeniu otyłości.